Najčastejšie otázky a odpovede Holandsko Leiden


1. Kde sa nachádza Leiden v Holandsku?
Leiden je mesto v južnej časti Holandska, nachádza sa asi 20 km severovýchodne od Haagu.

2. Aké je hlavné letisko, ktoré sa nachádza blízko Leidenu?
Najbližšie medzinárodné letisko je Letisko Amsterdam-Schiphol, ktoré sa nachádza asi 20 km juhovýchodne od Leidenu.

3. Aké sú najlepšie spôsoby, ako sa dostať z letiska Amsterdam-Schiphol do Leidenu?
Najlepšie spôsoby, ako sa dostať z letiska Amsterdam-Schiphol do Leidenu, sú vlak alebo taxi. Vlaková stanica sa nachádza priamo na letisku a cesta trvá približne 15 minút.

4. Ako sa môžem dostať z Leidenu do iných miest v Holandsku?
Leiden má dobre vyvinutú dopravnú sieť, s častými spojmi vlakom a autobusom do rôznych miest v Holandsku. Vlaková stanica Leiden Centraal je hlavná železničná stanica v meste.

5. Aké sú najlepšie miesta na návštevu v Leidene?
Niektoré z najlepších miest na návštevu v Leidene sú Rijksmuseum van Oudheden (Múzeum starožitností), Hortus Botanicus Leiden (botanická záhrada), Stadhuis Leiden (radnica) a Burcht van Leiden (hrad Leiden).

6. Existujú nejaké známe podujatia či festivaly v Leidene?
Áno, v Leidene sa každoročne koná známy festival zvaný Leidens Ontzet (Leidenské oslobodenie). Tento festival oslavuje oslobodenie mesta od belgickej okupácie a je spojený s rôznymi oslavami, hudbou a trhmi.

7. Aké sú obľúbené tradičné jedlá v Holandsku, ktoré by som mal vyskúšať?

Niektoré z obľúbených tradičných jedál v Holandsku sú haring (sled), pannekoeken (holandské palacinky), bitterballen (mäsový prívarok) a frites (holandské hranolky). Určite by ste ich mali vyskúšať počas svojej návštevy Holandska.

8. Aké atrakcie sú blízko Leidenu?
Z Leidenu je možné si urobiť výlety do rôznych oblastí a miest v blízkosti, ako sú Haag, Rotterdam, Amsterdam a tulipánové polia v blízkosti Keukenhofu.

9. Aké je počasie v Leidene?
Počasie v Leidene je podobné ako v iných častiach Holandska. Letá sú teplejšie s priemernými teplotami okolo 20-25 °C, zatiaľ čo zimy sú chladnejšie s priemernými teplotami okolo 0-5 °C.

10. Aké sú typické holandské tradície a zvyky?
Niektoré z typických holandských tradícií a zvykov sú Sinterklaas (podobný Mikulášovi), cyklistika ako hlavný dopravný prostriedok, výroba syra a tulipánovej cibule a konzumácia ryžových plackov s názvom poffertjes.


Dovolenka Holandsko Leiden


Leiden je nádherné holandské mesto, ktoré sa nachádza v provincii Južné Holandsko. S plným právom sa môže pýšiť svojím bohatým kultúrnym a historickým dedičstvom, ktoré si návštevníci môžu vychutnať počas celoročných osláv festivalov a podujatí. Ak plánujete dovolenku v Holandsku, Leiden by mal byť určite na vašom zozname.

Kultúrne dedičstvo

Leiden má množstvo kultúrneho dedičstva, ktoré sa oplýva historickou a kultúrnou hodnotou. Mesto má jednu z najstarších a najväčších univerzít v Holandsku, kde niekedy v minulosti prednášali slávne osobnosti, napríklad René Descartes a Albert Einstein. Pre milovníkov umenia je tu Museum De Lakenhal, kde je možné vidieť práce okolo 200 holandských a iných európskych autorov. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu, sa budú tešiť, keď navštívia množstvo historických budov a ulíc, ktoré sa zachovali z 17. storočia.

Festivaly a podujatia

Leiden sa oplývajú celoročne rôznymi festivalmi a podujatiami. Najslávnejším z nich je Štvrtý Žart – dutch: Leidse Vierdaagse Marssen, ktorý sa koná počas leta. V priemere sa zúčastní 40 000 návštevníkov táto viacdňová aktivita, kde sa môžu vychutnávať pochody a kde si môžete užiť životného štýlu Holanďanov. Ďalšie podujatia sú napríklad Leidens Ontzet, ktorým sa oslavuje víťazstvo mesta nad španielskymi vojskami v 1574, alebo nádherný Vánočný jarmok v decembri.

Pamiatky

Jednou z najznámejších pamiatok ako Leides ale aj Holandska je vodným mlyn z 18. storočia De Valk Windmill, ktorý je otvorený pre turistov. Môžete si pozrieť stroje, ktoré používali na zpracúvanie obilí a dozvedieť sa o histórii pred-industriálnej éry. Pre milovníkov kávy a čaju, návšteva Dodo prodejny kávy a čaju predstavuje nevyhnutnosť. Mesto tiež ponúka nádherné parky, ako napríklad Hortus Botanicus Leiden, ktorý ponúka rastlinné druhy z celého sveta.

Kde sa ubytovať

Leiden má množstvo ubytovacích zariadení, ktoré sú rôznych kategórií. Najvyššími cenovými kategóriami sú luxusné hotely, ktoré sú ideálne pre turistov, ktorí hľadajú pohodlie a servis. Pre tých, ktorí chcú ušetriť, je možné si zarezervovať pobyt v hosteli alebo v menších hoteloch.

Záver

Leiden je krásne holandské mesto, ktoré ponúka celý rad aktivít pre návštevníkov. Hlavnými zaujímavosťami sú množsvo kultúrnych a historických pamiatok, ale aj rôzne festivaly a podujatia. Mesto má množstvo ubytovacích zariadení, ktoré sú dostupné pre rôzne cenové kategórie. Ak plánujete dovolenku v Holandsku, určite by ste nemali nechať zájsť hoci aj na pár dní o tomto nádhernom meste.


Ubytovanie Holandsko Leiden


Holandsko je krásna krajina, ktorú určite niekedy v živote stojí za to navštíviť. Pre mnohých turistov sa v poslednej dobe stala veľmi populárnou destináciou aj Leiden - mesto s bohatou históriou, ktoré sa nachádza v Zuid-Holland. Ak plánujete cestu do tohto mesta, bude pre vás užitočné vedieť niečo o ubytovaní.

V Leidene nájdete množstvo možností ubytovania - od malých hotelov cez penzióny až po apartmány a hostely. Vybrať si môžete zo širokého spektra cenových a kvalitatívnych možností, a tak si prispôsobiť ubytovanie vašim finančným možnostiam.

Ak patríte medzi tých, ktorí preferujú luxusné ubytovanie, môžete sa ubytovať napríklad v hoteli Golden Tulip Leiden Centre. Tento hotel je umiestnený v centre mesta, takže máte všetky turistické atrakcie na dosah ruky. Pokoje sú kvalitne zariadené a ponúkajú fantastický výhľad na mesto a okolie. V nákladnejšom ubytovaní rozhodne nebudete sklamaní.

Ak preferujete skôr nižšie ceny, ponúka sa vám ubytovanie v jednom z miestnych penziónov, ktoré sú vzhľadom na svoju lokalitu tiež veľmi výhodné. Asi najlepšiu povesť medzi penziónmi má City Resort Hotel Leiden, ktorý ponúka pohodlné izby a základné služby.

Ak vám nevadí hromadné ubytovanie, je tu možnosť zvoliť si z množstva hosteľov. O Francouzskej ulici, ktorá sa nachádza v samotnom centre Leidenu, sa nachádza niekoľko hosteľov, ktoré sú celkom výhodné. Jedným z týchto hosteľov je Naptime Hostel, ktorý svojim hostom ponúka jednoduché, ale čisté ubytovanie za veľmi dobré ceny.

Nezáleží na tom, či sa ubytujete v hoteli, penzióne alebo hosteli - pred cestou by bolo vhodné sa nechať ovplyvniť odporúčaním a recenzií od ostatných turistov. Tak už len nastaviť si vaše priority a vybrať to najlepšie možné ubytovanie pre vašu cestu do krásneho mesta Leiden!


Letenka Holandsko Leiden


Holandsko je zemou s mnohými kúskami histórie a kultúry, ktoré privádzajú turistov z celého sveta. Ak hľadáte destináciu, ktorá ponúka mnoho zaujímavostí a príjemnú atmosféru, určite stojí za návštevu mesto Leiden.

Leiden je takmer perfektné miesto pre turistov. Nachádza sa len niekoľko kilometrov od svetoznámeho Amsterodamu, ale ponúka oveľa spríjemnenú a pokojnejšiu atmosféru. Toto mesto je známe mnohými histórickými budovami, múzeami a najmä bohatou kultúrou.

Ak idete do mesta Leiden z iného mesta v Holandsku ale aj z iných krajín, najlepšou možnosťou pre vás bude letenka. Z Prahy trvá let cez Amsterodam len okolo 1 hodín a 30 minút. Pre porovnanie, ak by ste cestovali autom alebo vlakom, do Leidenu by ste sa dostali viac ako 10 hodín. Vďaka letenke si môžete ušetriť veľa času a energie na ceste. Existuje mnoho leteckých spoločností, ktoré ponúkajú lety do Amsterodamu a potom stačí si zobrať návazný let do Leidenu.

Po prílete do mesta Leiden určite navštívte niektoré jeho atrakcie a pamiatky. Jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií je univerzita v Leidenu. Je to jedna z najstarších univerzít v Holandsku a ponúka mnoho vzdelávacích programov v oblastiach ako medicína, právo a iné. Okrem toho si turisti určite nechcú nechať ujsť krásu mesta s jeho kanálmi a historickým centrom. V samotnom centre nájdete celkom 88 mostov. Pre milovníkov umenia sú tu príležitosti, ako navštíviť Museum de Lakenhal alebo Rijksmuseum van Oudheden.

Čo sa týka ubytovania v meste Leiden, existuje mnoho hotelov a apartmánov pre rôzne potreby a ceny. Ak chcete zistiť viac o ubytovaní v meste, môžete sa pozrieť na stránku booking.com alebo na stránku mesta.

Výlet do mesta Leiden je určite nezabudnuteľnou skúsenosťou pre každého turistu, ktorý miluje kultúru a históriu. A ak chcete ušetriť na čase a usporiadať si let do mesta, bude pre vás najlepšou voľbou letenka.


Počasie Holandsko Leiden


Holandsko, konkrétne mesto Leiden, je známe svojim mierumilovným a príjemným počasím. Toto mesto sa nachádza v Západnej Európe a má oceánske podnebie. Z toho dôvodu môžeme očakávať mierny a vlhký vzduch počas celého roka.

Leiden sa teší bohatým zrážkam počas celého roka. Najmokrejším mesiacom je august, kedy sa očakáva najviac dažďa. Priemerné množstvo zrážok sa pohybuje okolo 80 mm. Napriek tomu je leto vo väčšine času príjemné a teplé. Teploty sa v lete pohybujú okolo 25 °C, s príležitostnými horúcimi dnami, keď teploty môžu dosahovať až do 30 °C. V tomto období sa turisti radi vyberajú do mesta a vychutnávajú si jeho príjemné letné podnebie.

Zimy v Leidene sú relatívne mírnym obdobím, s teplotami okolo 5 °C. Zimné obdobia sú vlhké a najchladnejším mesiacom je január. Vtedy môžu teploty klesnúť aj pod bod mrazu. I keď sneh nie je pravidelným javom v Leidene, občas sa môže stretnúť s malými sneženiami, ktoré vytvárajú zasnežený scenériu.

Jar a jeseň sú veľmi príjemnými ročnými obdobiami v Leidene. Teploty sa pohybujú medzi 10 a 15 °C a väčšinou je mierny a vlhký vzduch. Jar je tiež obdobím veľkého kvitnutia v meste, keď sa celej oblasti s najkrajších kvetov skrášľujú.

Celkovo Leiden ponúka pomerne mierny a príjemný klimatický balík. Vďaka oceánskemu podnebiu si môžete vychutnať mierne teploty počas celého roka. Turisti majú možnosť navštíviť toto mesto a vychutnať si jeho krásu za každého počasia.


Garancia najlepšej ceny

Najrozšírenejšia online ponuka leteniek

97 percenta zákazníkov sú spokojní

Výhodné ceny leteniek

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Zistiť letenky