Dovolenka Gruzínsko Vardzia


Gruzínsko je prekrásna a pestrá krajina, ktorá ponúka mnoho možností pre turistov. Jedným z najpopulárnejších miest k návšteve je jaskynní komplex Vardzia. Táto lokalita sa nachádza v južnej časti krajiny, v blízkosti mesta Akhaltsikhe. Vardzia sa stala jedným z najznámejších turistických cieľov v Gruzínsku a lákajú na ňu mnohí návštevníci.

Vardzia je jaskynné mesto, ktoré bolo postavené v 12. storočí a neskôr rozšírené v priebehu 13. a 14. storočia. Bolo to jedno z najväčších stredovekých sídiel v krajine. Komplex pozostáva z viac ako 6000 priestorov, ktoré sú umiestnené na 13 poschodiach. V tomto jaskynnom komplexe sa nachádzajú aj kostoly, kláštory, kaplnky, školy a iné budovy.

Vardzia je známa nielen svojou architektúrou a históriou, ale aj svojou krásnou prírodou a panorámou. Komplex sa nachádza v prekrásnej zóne, ktorá ponúka úchvatné výhľady na rieku Mtkvari a na blízke vrchy. Pre turistov je to miesto, kde sa môžu oddýchnuť, prejsť sa po okolí a užívať si jedinečnú atmosféru.

Pri návšteve tohto miesta by ste si nemali nechať ujsť prehliadku hlavných atrakcií, ktoré komplex Vardzia ponúka. Medzi najpopulárnejšie patrí kostol Hlbokej múdrosti, kláštor Majáku, kostol krížovej cesty, kaplnka Nanebovzatia, kráľovský palác a iné. Okrem prehliadky jaskýň je ideálna prechádzka do blízkych lesov, kde sa môžete vydať na krásnu lokálnu túru.

Vardzia nie je jediným miestom, ktoré ponúka Gruzínsko. Krajina je plná ďalších zaujímavých a krásnych miest, ktoré stojí za to vidieť. Vzdialenosť medzi Vardziou a Tbilisi, hlavným mestom Gruzínska, je asi 4 hodiny jazdy autom. Ak nemáte vlastné auto, mnoho spoločností ponúka výlety do tejto oblasti.

Celkovo je Gruzínsko krásna krajina, ktorá ponúka nekonečné možnosti na objavovanie pre turistov. Ak máte radi prírodu, históriu, kultúru a autentickú atmosféru, Vardzia je miesto, ktoré by ste nemali nechať ujsť. Táto krajina s kamennými kopčekmi a rozmanitou architektúrou láka návštevníkov zo všetkých strán sveta a jeho exotická kultúra ponúka jedinečné zážitky.


Ubytovanie Gruzínsko Vardzia


Gruzínsko je fascinujúcou krajinou so svojou bohatou históriou a kultúrou. Medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine patrí aj Vardzia - jedinečné miesto, ktoré sa nachádza na juhu Gruzínska. Vardzia je staroveká jaskynná osada a kláštor, ktorá slúžila ako pevnosť a duchovné centrum.

Vardzia sa nachádza na úpätí skalnatého pohoria Eruseta a je jednou z najväčších jaskýň v celej Gruzínskej histórii. Kláštor bol postavený v 12. storočí po rozkaze gruzínskeho kráľa Dávida IV. Vardzia sa skladá z mnohých jaskýň, kaplniek, kláštorných komplexov a obytných priestorov. Bola postavená ako ochrana proti inváziám nepriateľov a bolo tu aj dostatok priestoru pre obyvateľov.

Dnešný Vardzia je turistickou atrakciou a mnoho ľudí sem prichádza, aby si vychutnali jeho nádherné scenérie a historickú hodnotu. Mnoho návštevníkov sa rozhoduje stráviť niekoľko dní v Vardzii a preto je dôležité mať správne ubytovanie.

V blízkosti Vardzie sa nachádzajú rôzne možnosti ubytovania, ktoré spĺňajú požiadavky a preferencie rôznych typov cestovateľov. Od malých rodinných penziónov až po luxusné hotely, Vardzia dokáže vyhovieť všetkým návštevníkom. Mnohé z týchto ubytovacích zariadení majú krásny výhľad na okolitú prírodu a v blízkosti sa nachádza niekoľko reštaurácií, kde si môžete vychutnať tradičnú gruzínsku kuchyňu.

Ak hľadáte autentický zážitok, existuje možnosť ubytovania v jednej z miestnych domácností. Mnohí miestni ľudia ponúkajú svoje domy a izby turistom, ktorí chcú zažiť skutočnú gruzínsku pohostinnosť. Toto je výborná príležitosť na stretnutie miestnych obyvateľov, ochutnanie tradičnej gruzínskej kuchyne a získanie vzácneho pohľadu do ich každodenného života.

Okrem toho, že si môžete vychutnať históriu a prírodu v Vardzii, ponúka aj rôzne aktivity pre návštevníkov. Môžete si vychutnať prechádzky po okolitej prírode, turistiku po blízkom pohorí Eruseta alebo sa vybrať na pešiu túru do jaskýň v okolí. Ak máte záujem o bohatú gruzínsku kultúru, môžete navštíviť aj neďalekú dedinu Aspindza, kde sa každý rok koná tradičný gruzínsky festival.

Ak sa rozhodnete navštíviť Gruzínsko a zastaviť sa v Vardzii, určite nebudete sklamaní. Toto miesto vás pohltí svojou nádhernou architektúrou, historickou hodnotou a krásou prírody. Ubytovanie v Gruzínsku je pohodlné a dostupné, či už si vyberiete klasický hotel alebo uprostred autentickej gruzínskej domácnosti. Vardzia je skutočným pokladom Gruzínska a návšteva tohto miesta by nemala chýbať vo vašom zozname, ak plánujete cestu do tejto krajiny.


Počasie Gruzínsko Vardzia


Gruzínsko Vardzia sa môže pochváliť nielen svojou dramatickou krajinou a bohatou históriou, ale aj zaujímavým a pestrým počasím. Nachádza sa v južnej časti Gruzínska, v blízkosti hraníc s Tureckom a Arménskom. Tento región je známy svojimi kontrastnými sezónami a rôznorodými zmenami počasia.

Leto v Gruzínskom Vardzia sa môže javiť veľmi horúce a suché. V letných mesiacoch, od júna do septembra, teploty často dosahujú 30 °C a viac. Slnečné dni s minimálnym množstvom zrážok ponúkajú ideálne podmienky na prieskum okolia a turistiku v okolí. Môžete očakávať jasnú oblohu a dostatok svetla na strávenie času vonku.

Jesenné mesiace, október a november, prinášajú niekoľko zmien v počasí. Teploty klesajú a v tomto období sú oveľa príjemnejšie. Denné teploty sa pohybujú medzi 15 a 25 °C, čo je ideálne pre aktivity ako prechádzky, turistika a výlety. S príchodom jesene prichádza tiež väčšie množstvo zrážok, takže by ste sa mali pripraviť na občasné dažde a búrky.

Zima v Gruzínskom Vardzia je relatívne mierna. Teploty sa pohybujú okolo 5 °C až 10 °C, ale občas môže dôjsť aj k poklesu pod bod mrazu. Zima prináša zrážky v podobe snehu, preto môžete očakávať krásne zimné krajiny a možnosti pre zimné športy. Toto obdobie je najmenej rušné, čo znamená, že budete mať oblasť takmer pre seba.

Jar v Gruzínskom Vardzia je krásna a farebná. Teploty začínajú stúpať a vo vzduchu je cítiť príchod leta. Počas jarnej sezóny sa miernosť strieda s rôznymi teplotami, avšak priemerné denné teploty sa pohybujú medzi 10 a 20 °C. Môžete očakávať občasné dažde, ale tieto pršky spravia zelené kopce ešte živšie a nádhernejšie.

Je dôležité si uvedomiť, že počasie v Gruzínskom Vardzia môže byť často nepredvídateľné a rýchle zmeny sú možné. Je preto dôležité si so sebou vziať vhodné oblečenie pre rôzne podmienky. Bez ohľadu na ročné obdobie, Gruzínsko Vardzia ponúka jedinečnú krásu a nádhernú prírodu, ktorú si môžete užiť počas každej návštevy.


Letenka Gruzínsko Vardzia


Letenka Gruzínsko-Vardzia: Pokoj v historickom skalnom monastieri

Ak hľadáte miesto, kde sa môžete pokochať krásou divokej prírody a zároveň spoznať fascinujúcu históriu Gruzínska, Vardzia by mohla byť tou správnou voľbou. Skalné monastierne komplex nachádzajúci sa v povodí rieky Kuri bola postavený v 12. storočí a je dokonalým miestom pre návštevu nielen pre kresťanských pútnikov, ale pre každého, kto sa zaujíma o historiu a kultúru.

Vardzia, ktorého názov sa stal súčasťou každodenného gruzínskeho jazyka v spojení s pohanským bohom Velesom, sa nachádza v južnej časti Gruzínska, neďaleko hranice s Tureckom. A aby ste sa tam dostali, budete potrebovať letenku!

Gruzínska letecká spoločnosť Georgian Airways ponúka lety medzi Tbilisi a Batumi, najväčším gruzínskym prístaviskom na Čiernom mori. Z Batumi potom môžete pokračovať do mesta Akhaltsikhe, kde sa nachádza jediná železničná stanica v regióne a môžete využiť služby miestneho taxíka, aby ste sa dostali do Vardzie.

Cesta autom z Tbilisi do Vardzie vám bude trvať približne 4-5 hodiny a na ceste sa môžete tešiť na nádherné výhľady na Kaukazské hory, ktoré lemovajú cestu. Je to však pomerne dlhá a namáhavá cesta, takže letenka predstavuje rýchlejšie a pohodlnejšie riešenie.

Jednoduchý spôsob, ako si zakúpiť letenku Gruzínsko-Vardzia, je cez on-line cestovnú kanceláriu alebo priamo od leteckej spoločnosti. Ceny sa líšia v závislosti od mesiaca a dňa týždňa a dôrazne odporúčam, aby ste si kúpili letenku akejkoľvek spoločnosti vopred.

Vardzia je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO, a nielenže sa môžete tešiť na nádherné prírodne scenérie a historické pamiatky, ale môžete sa tiež bohatnúť na kultúru gruzínskeho ľudu. V blízkosti monastiera sa nachádza aj množstvo kaviarní a reštaurácií, ktoré ponúkajú najlepšie jedlá a nápoje z miestnych prírodných zdrojov.

Takže, či už sa rozhodnete pre pohodlnú cestu letom, alebo radšej zvolíte cestovanie autom, Vardzia určite stojí za návštevu. To je miesto, kde môžete nájsť pokoj a oázu v zhone moderného sveta a prejsť sa po historickom mieste, ktoré sa stalo svedkom mnohých bojov a obchodov na tejto časti Európy.


Najčastejšie otázky a odpovede Gruzínsko Vardzia


1. Čo je Vardzia?
Vardzia je historický kláštor a jeskynné mesto v Gruzínsku.

2. Aká je z histórie Vardzie?
Vardzia bola založená v 12. storočí a slúžila ako útočisko pre gruzínsky národ počas invázie Turkov.

3. Ako sa tam dostanem?
Vardzia sa nachádza v južnej časti Gruzínska, v blízkosti mesta Aspindza. Najlepším spôsobom, ako sa tam dostať, je autom alebo autobusom z Tbilisi.

4. Aké sú vstupné poplatky?
Vstupné do Vardzie je 7 GEL (gruzínsky lari) pre dospelých a 3 GEL pre deti.

5. Kedy je najlepší čas na návštevu Vardzie?
Najlepší čas na návštevu Vardzie je od jari do jesene, keď je príjemné počasie a menej turistov.

6. Ako dlho trvá prehliadka Vardzie?
Prehliadka Vardzie zvyčajne trvá približne 1-2 hodiny, ale môžete si tam stráviť aj viac času, ak chcete preskúmať viac častí kláštora.

7. Aké sú hlavné atrakcie v Vardzie?
Hlavnými atrakciami Vardzie sú kláštorové komplexy, jeskynné obydlia, kostoly a fresky.

8. Je potrebné sa na návštevu Vardzie vopred rezervovať?
Väčšinou nie je potrebné si rezervovať vopred, ale v vrcholnej turistickej sezóne môže byť užitočné mať rezervované miesto v ubytovni alebo hoteli v blízkosti.

9. Aké sú možnosti ubytovania v blízkosti Vardzie?
V blízkosti Vardzie sa nachádzajú niekoľko ubytovacích možností, ako sú hotely, penzióny a turistické chaty.

10. Môžem si vziať jedlo na prehliadku Vardzie?
Áno, môžete si vziať jedlo a pitie so sebou, ale je dôležité si uvedomiť, že tam nie sú žiadne prevádzky na stravovanie.


Garancia najlepšej ceny

Najrozšírenejšia online ponuka leteniek

97 percenta zákazníkov sú spokojní

Výhodné ceny leteniek

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Zistiť letenky