Počasie Gruzínsko Uplistsikhe


V Gruzínsku sa nachádza unikátna pamiatka - skalné mesto Uplistsikhe. Tento historický komplex je situovaný na východnom pobreží rieky Mtkvari a predstavuje zaujímavé archeologické odkazy z obdobia vysokého významu pre kultúru gruzínskeho národa.

Počasie v Gruzínsku je pozoruhodné svojím kontinentálnym podnebím, ktoré sa však líši podľa miesta a nadmorskej výšky. Uplistsikhe leží v nadmorskej výške 867 metrov nad morom, preto sú tu podmienky mierne a priaznivé pre turistickú sezónu.

Leto v Gruzínsku je veľmi teplé a suché. Práve v tomto období sa na skalnom sídlisku vyskytujú najvyššie teploty, ktoré sa pohybujú okolo 30°C. Bez dažďa a pri neustále sa meniacom poveternostnom stave je leto ideálnym časom pre turistov, ktorí sa chcú len tak prechádzať po okolí a preskúmať pamiatky.

Jesenné a zimné počasie v Gruzínsku naopak prináša značné množstvo snehu a zimných búrok. Práve v zime bývajú cesty k Uplistsikhe často zatvorené. Avšak, ak turisti sú schopní prekonať ťažkosti cesty, nemusia sa obávať, pretože skalné sídlisko v zime svojimi inými farebnými tónmi ponúka úplne iný zážitok.

Na jar naopak začínajú prebúdzať zelené plochy a stromy. A to i napriek tomu, že v marci a apríli príde veľmi veľa dažďov. Pre turistov, ktorí plánujú cestu v tomto období, preto odporúčame zobrať si s sebou vodotesné oblečenie.

V Gruzínsku je možné nájsť rôzne druhy počasia a klimatických podmienok, takže návšteva skalného sídliska by mala byť plánovaná podľa ich predpovedí. Napriek tomu je Gruzínsko krásnou krajinou, ktorá láka turistov so svojimi zaujímavými pamiatkami a úchvatnou prírodou. Uplistsikhe je určite jednou z týchto miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť.


Najčastejšie otázky a odpovede Gruzínsko Uplistsikhe


Najčastejšie otázky a odpovede o Gruzínsku - Uplistsikhe:

1. Čo je Uplistsikhe?
Uplistsikhe je staroveké jaskynné mesto v Gruzínsku, postavené v skale.

2. Je Uplistsikhe otvorené pre verejnosť?
Áno, Uplistsikhe je otvorené pre verejnosť a navštevovateľov.

3. Aké sú otváracie hodiny Uplistsikhe?
Otváracie hodiny sa môžu líšiť, ale vo všeobecnosti je Uplistsikhe otvorené od 9:00 do 17:00 hod.

4. Koľko trvá návšteva Uplistsikhe?
Návšteva Uplistsikhe trvá zvyčajne približne 1-2 hodiny.

5. Aká je vstupná cena do Uplistsikhe?
Vstupné do Uplistsikhe sa môže líšiť, ale vo všeobecnosti je to približne 5 eur.

6. Aké významné atrakcie môžem vidieť v Uplistsikhe?
Medzi najvýznamnejšie atrakcie v Uplistsikhe patrí Veľká sieň, Chrám Boha slnka a Katedrála.

7. Je v Uplistsikhe možnosť viesť prehliadku s licencovaným sprievodcom?
Áno, je tu možnosť viesť prehliadku s licencovaným sprievodcom, ktorý vám poskytne viac informácií o histórii a architektúre miesta.

8. Aké sú dopravné možnosti, ako sa dostať do Uplistsikhe?
Do Uplistsikhe sa môžete dostať taxíkom, autobusom alebo na organizovanej výlete.

9. Môže sa Uplistsikhe navštíviť aj s deťmi?
Áno, Uplistsikhe je vhodné aj pre návštevu s deťmi, ale treba dávať pozor na bezpečnosť kvôli skalným útvarom a stúpaniu.

10. Aké sú pravidlá návštevy Uplistsikhe?
Pri návšteve Uplistsikhe je dôležité rešpektovať historické miesto, neškodiť artefaktom a dodržiavať pokyny personálu.


Dovolenka Gruzínsko Uplistsikhe


Uplistsikhe: Tajomná skalná dedina Gruzínska

Gruzínsko je jedným z najfascinujúcejších a najkrajších krajín na svete, s bohatou históriou, kultúrou a nádhernou prírodou. Patrí k tým vzácnejším destináciám, ktoré ešte nezatúlané masovým cestovným ruchom.

Medzi jedno z množstva dôvodov, prečo by ste sa mali vybrať na dovolenku práve do Gruzínska, patrí návšteva skalnej dediny Uplistsikhe. Táto unikátna archeologická lokalita je jednou z najznámejších v Gruzínsku a nachádza sa iba niekoľko kilometrov od mestského centra mesta Gori.

Uplistsikhe doslova znamená "skala vytesaná do vzduchu" a je jedným z najstarších výrazných pamätihodností v krajine. Skalné obydlia boli vytvorené v 9. storočí pred naším letopočtom a hrali dôležitú úlohu v histórii Gruzínska.

Celá dedina je postavená na skalnatom hrebeni, ktorý ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu. Uplistsikhe nie je iba archeologickými mestom, ale aj dôležitým náboženským a kultúrnym centrom, ktoré ponúka návštevníkom fascinujúcu cestu späť v čase.

Počas prehliadky si môžete vychutnať prechádzku úzkymi uličkami, navštíviť malé chrámy a modlitebne vytesané do skál, obdivovať nádherné fresky a vstúpiť do priestrannej miestnosti, ktorá slúžila ako radnica alebo zhromaždenie obyvateľov.

Jednou z najzaujímavejších častí Uplistsikhe je chrám Bohyne rodného človeka - Deby. Tento posvätný chrám je zasvätený Bohyne plodnosti a liečiteľstva a ponúka úžasnú architektúru so zachovalými freskami a sochami.

Uplistsikhe je nielen obdivuhodným historickým pamiatkou, ale aj prírodnou pamiatkou. Obklopená zelenými kopcom a krásnou krajinou ponúka túru, ktorá vás prevedie cez skalnaté útvary a tunely, čo je skvelý spôsob, ako sa dopraviť k výhľadovým miestam, odkiaľ môžete vidieť okolité horské panorámy.

Okrem obdivovania historickej architektúry a krásnej prírody môžete tiež využiť možnosť ochutnávky tradičnej gruzínskej kuchyne. Gruzínska kuchyňa je jednou z najbohatších a najlahodnejších na svete, s jedinečnými chuťami a koreninami. Vyskúšajte napríklad chinkali (tradičné plnené knedle), chachapuri (sýrová placky) alebo khachapuri Adjari (tradicne plnená bageta s vajcom).

Ak hľadáte nezvyčajnú a dobrodružnú dovolenku, tak navštíviť skalnú dedinu Uplistsikhe v Gruzínsku je pre vás tou správnou voľbou. Zahalená v tajomstve a histórii ponúka tento archeologický komplex nádherný pohľad na minulosť Gruzínska a zároveň vám umožní spoznať jedinečnú kultúru a gastropočiny tohto okouzlujúceho kúsku zeme.


Letenka Gruzínsko Uplistsikhe


Uplistsikhe: Skvostný historický komplex v Gruzínsku

Gruzínsko je krajina, ktorá sa môže pochváliť dlhou a bohatou históriou. Jedným zo skvostov, ktoré táto krajina ponúka, je historický komplex Uplistsikhe.

Uplistsikhe sa nachádza východne od hlavného mesta Tbilisi a je jedným z najstarších maštaveckých miest v Gruzínsku. Jeho názov znamená "Skala s vežou" a je to ideálny cieľ pre všetkých milovníkov histórie a archeológie.

Komplex Uplistsikhe bol postavený v 1. tisícročí pred naším letopočtom a bol využívaný ako dôležité obchodné a náboženské centrum. Jeho jedinečným znakom je, že je postavený na skalnatom útese a má viac ako 700 vytesaných miestností.

Pri prechádzke týmto miestom si môžete vychutnať nádherný výhľad na okolitú krajinu a preskúmať rôzne časti tohto historického komplexu. Mnohé miestnosti majú rôzne účely, ako napríklad obytné priestory, chrámy a dokonca aj vodné nádrže.

Veľkou atrakciou Uplistsikhe je veža vytesaná do skaly, ktorá slúžila ako náboženské a obranné stredisko. Z vnútra veže sa môžete tešiť na panoramatický výhľad na celý komplex a okolitú krajinu.

Okrem samotného komplexu Uplistsikhe, môžete si aj vychutnať prechádzku po okolitých kopcoch a objaviť ďalšie historické pamiatky. Len krátku vzdialenosť odtiaľ sa nachádza napríklad skalný kláštor Davit Gareja, ktorý je známy svojimi freskami a nádherným výhľadom.

Ak sa rozhodnete navštíviť Gruzínsko a chcete spoznať jeho historické poklady, nezabudnite na výlet do Uplistsikhe. Toto miesto vám ponúka jedinečnú možnosť prehliadky historického miesta a ponoríte sa do starovekej gruzínskej kultúry.

Cesta do Uplistsikhe je jednoduchá, a to najmä z Tbilisi, kde sa nachádza hlavné medzinárodné letisko. Mnohé letecké spoločnosti ponúkajú letenky do Tbilisi za výhodné ceny, takže nemusíte sa obávať vysokých nákladov.

Takže ak hľadáte dovolenku, ktorá spája krásne prírodné scenérie s bohatou históriou, neváhajte a naplánujte si letenku do Gruzínska a navštívte Uplistsikhe. Toto skvostné a fascinujúce miesto vám ponúka jedinečný zážitok, ktorý si určite zapamätáte na celý život.


Ubytovanie Gruzínsko Uplistsikhe


Uplistsikhe je fascinujúce historické miesto v Gruzínsku, ktoré sa nachádza v oblasti Kachetia na východe krajiny. Toto miesto má veľa ponúk pre turistov, vrátane možností ubytovania.

Ubytovanie v blízkosti Uplistsikhe

Okolie Uplistsikhe ponúka množstvo možností ubytovania v rôznej kvalite a cene. Najbližšie hotely sa nachádzajú v dedine Kvakhvreli a v mestečku Gori, ktoré sa nachádza asi 10 km od tejto úžasnej pamiatky. Na výber sú tu hotely rôznej kategórie a ceny. Najlepšie hotely sú však na južnej strane rieky Rioni.

Ak si želáte byť bližšie k Uplistsikhe, môžete sa ubytovať v dedinke Chiora, kde nájdete ubytovanie v tradičných gruzínskych domoch. Je to skvelý spôsob, ako spoznať miestnych ľudí a zistiť o ich kultúre niečo viac.

Kam však na izbu a aké sú ceny?

Ceny ubytovania sú pomerne rozdielne v závislosti od toho, kde sa rozhodnete bývať. V meste Gori a okolí nájdete hotely od 40 - 80 eur za noc, v dedinke Chiora môžete získať ubytovanie za ceny od 30 až po 100 eur, v závislosti od toho, aký typ izby si zvolíte.

Ubytovanie v Chiora alebo v dedinke Kvakhvreli je však odporúčané, pretože ponúka tradičné gruzínske domy a dobrú atmosféru. V týchto dedinách si môžete užiť miestnu kuchyňu a gruzínsku kultúru naplno.

Čo robiť v okolí Uplistsikhe?

Návšteva pamätihodnosti Uplistsikhe je určite nevyhnutná, ale turisti tu nájdu aj množstvo iných zaujímavostí. Napríklad, môžete si prejsť ku Karám, malom kráľovstve na východe Gruzínska v pohorí Garedža. Navštívte aj dedinu Bakuriani, ktorá je obľúbená pre lyžovanie a turistiku.

Ak sa rozhodnete pozrieť si Gruzínsko z inej perspektívy, môžete sa zúčastniť víkendových výletov v prírode s gruzínskymi sprievodcami.

Výhody ubytovania v okolí Uplistsikhe

Ak sa rozhodnete zostať v Gruzínsku, Uplistsikhe je skvelé miesto na začiatok, kde môžete stráviť hneď niekoľko dní. Okolie je veľmi turisticky atraktívne a ponúka mnoho zaujímavostí, ktoré stojí za návštevu. V okolí Uplistsikhe sú mnohé zaujímavé pláže a krásne rieky, kde môžete stráviť čas relaxáciou a rekreáciou.

Ak hľadáte nové miesta, ktoré sú osobitým typom ubytovania, niečo, čo vás opravu zaujme, a to nielen blízkosťou k pamiatke, Uplistsikhe je miesto, ktoré nevyhnutne musíte vidieť a navštíviť toto malé Gruzínske mesto.

Akékoľvek výlety alebo dovolenky, ktoré plánujete v budúcnosti, zahrnutie tohto Gruzínskeho miesta do plánu je viac ako odporúčané. Uistite sa, že budete mať dostatok času a pokojného miesta, kde budete môcť relaxovať po návrate z výletu a Zem vychutnať všetku krásu a kultúru tohto jedinečného miesta.


Garancia najlepšej ceny

Najrozšírenejšia online ponuka leteniek

97 percenta zákazníkov sú spokojní

Výhodné ceny leteniek

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Zistiť letenky