Dovolenka Fínsko Ylläs


Fínsko je krajina plná prírodného bohatstva a unikátnych zážitkov, a jedným z najkrajších miest, ktoré môžete navštíviť, je Ylläs. Nachádza sa na severozápade krajiny a je známa svojimi nádhernými horskými vrcholmi, bohatou faunou a stopami divočiny.

Ak máte radi prírodu a aktívny oddych, dovolenka v Ylläse je pre vás to pravé. Počas zimy môžete využiť všetky možnosti, ktoré ponúka zimný šport. Ylläs je známa ako raj pre bežkovanie, pretože je tu viac ako 330 kilometrov upravených bežeckých tratí, ktoré vás zavedú cez zasnežené lesy a jazerá. Okrem toho tu nájdete aj skvelé podmienky na lyžovanie. Lyžiarske stredisko Ylläs Ski Resort ponúka viac ako 60 kilometrov zjazdoviek rôznej obtiažnosti, ktoré uspokoja všetkých milovníkov lyžovania.

Ale nie je to iba zimná paradajka. Počas leta môžete objavovať krásy Ylläs pešo alebo na bicykli. Môžete sa vydať na túru do národného parku Pallas-Yllästunturi, kde môžete obdivovať krásne vodopády, jazerá a vysoké kopce. Ak máte radi rybolov, môžete sa vybrať na rybolov na niektoré z okolitých riek a jazier. Ylläs je známe aj svojimi divokými bobrami, ktoré môžete pozorovať v ich prírodnom životnom prostredí.

Po celý rok môžete tiež vychutnať pravú fínsku saunu, ktorá je súčasťou miestnej tradície. Po náročnom dni v prírode sa tu môžete zahriať a relaxovať. Nezabudnite si vyskúšať aj fínsku špecialitu - lávový kameň. Ide o špecialne vyhriaty kameň, na ktorom sa ryžuje voda, čo vytvára unikátny parný efekt.

Ylläs má aj bohatý kultúrny život. Môžete navštíviť tradičné fínske dediny a spoznať miestnych obyvateľov. Môžete sa naučiť tradičné fínske remeslá, ako je tkanie košíkov, alebo si vyskúšať tradičné jedlá, napríklad rybu, divinu alebo brusnice. Navštíviť môžete aj múzeum jedál, kde sa dozviete viac o fínskej kuchyni a tradíciách.

Dovolenka v Ylläs je skutočne nezabudnuteľným zážitkom. Prírodná krása, možnosti na aktívny oddych a bohatá kultúra robia z tohto miesta ideálne miesto na dovolenku. Nie je divu, že Ylläs je jedným z najobľúbenejších turistických destinácií vo Fínsku.


Počasie Fínsko Ylläs


Fínsko Ylläs je jednou z najkrajších a najzaujímavejších oblastí na severe Fínska. Nachádza sa v blízkosti polárného kruhu, čo znamená, že sa tu pohybujeme v blízkosti arktického klimatu. V tomto článku sa dozviete viac o počasí a klimatických podmienkach v tejto fascinujúcej oblasti.

Fínsko Ylläs je známe svojimi mrazivými a snehovými zimami, čo ho robí vyhľadávanou destináciou pre milovníkov zimných športov. Táto oblasť je pokrytá snehom takmer polovicu roka, pričom v niektorých častiach môže hrubšia snehová pokrývka dosiahnuť aj niekoľko metrov. Zimné teploty sa pohybujú od –15°C do –30°C, pričom niekedy aj klesajú ešte nižšie. Toto chladné počasie spôsobuje, že Ylläs je ideálnou lokalitou na bežkovanie, skialpinizmus, snežnice a ďalšie zimné aktivity.

V zime je v Ylläse menej slnečných hodín ako v ostatnom Fínsku. Slnečné dni sú tu vzácnosťou a častokrát sa stretávame so sivou oblohou. Tento nedostatok slnečného svetla sa kompenzuje krásou arktickej prirodzeny a ľadovým lesk po celom sídle, čo robí zimnú krajinu Ylläs nezabudnuteľnou.

Zimné obdobie trvá v Ylläse od novembra do apríla. V priebehu týchto mesiacov tu padá veľké množstvo snehu a oblasti sú pokryté látkou v bielej farbe až do nekonečna. Je to preto, že v tomto období je Ylläs na severe kruhu, v blízkosti polárneho kruhu. Toto miesto je ideálne miesto na sledovanie polárnych svetiel, ktoré prichádzajú na oblohu v teplých farbách zelenej, nafialovej a modrej. Keď sa tieto jasné svetlá odrážajú na snehu, vytvárajú úchvatný a magický pocit.

Začiatkom jari sa teploty začnú postupne zvyšovať a sneh postupne začne tajať. Prichádza toto obdobie je obdobím pre zmenu. Zima sa pomaly mení na jar a príroda sa začína prebúdzať. Na jar sa Ylläs mení na farebnú krajinu, kedy sa sneh postupne mení na zelené lúky a jasne modré jazera. Kvety začínajú kvitnúť a živočíchy sa živí.

Leto v Ylläse je krátke a chladné. Dni sú podobné, pretože slnko svieti na oblohe takmer celý deň. Tieto dni majú priemernú teplotu okolo 10-15°C a teploty niekedy dosahujú aj 20°C. Letné mesiace máj a jún sú obdobím nadmehoty. Príroda je zelená, kvitnúca a plná života. Môžete si vychutnať prechádzky po krásnych prírodných chodníkoch alebo vyskúšať rybolov na jazerách, ktoré sú hojne dostupné v tejto oblasti.

V jesennom období Ylläs prechádza z jasného leta do zimnej zimy. Teploty klesajú a počasie je viac vetrovité a daždivé. Nazelenalá krajina jari pomaly mení svoju farbu na zlatú a október a november sú mesiacmi s výraznými zmenami farieb, keď stromy sa menia na zlaté, oranžové a červené odtiene. Pohľad na túto farebnú ikonu z vrcholu hory je úchvatný.

Klimatické podmienky v Fínsku Ylläs sú jedinečné a ponúkajú rôznorodé zážitky v každom ročnom období. Nech už prídete zimou alebo v lete, budete mať možnosť zažiť krásu arktickej prírody v jej najlepšej podobe.


Ubytovanie Fínsko Ylläs


Fínsko Ylläs je jedno z najkrajších oblastí na samom severe krajiny. Sú tu nádherné hory, rozsiahle lesy a tajomné jazerá, čo robí z Ylläsu ideálne miesto na dovolenku pre milovníkov prírody a outdoorových aktivít. No aby ste svoju dovolenku ešte viac vychutnali, je dôležité mať tiež vhodné ubytovanie.

V Ylläse sa nachádza veľa rôznych typov ubytovania, takže si môžete vybrať podľa toho, čo vám najviac vyhovuje. Či už preferujete luxusné hotely, útulné horské chaty alebo neformálne apartmány, v Ylläse nájdete všetko. Mnohé ubytovacie zariadenia sa nachádzajú priamo vedľa svahov, takže vám neunikne žiadna zimná zábava.

Ak hľadáte luxusné ubytovanie, v Ylläse nájdete niekoľko štvorhviezdičkových hotelov. Tieto hotely ponúkajú komfortné izby s moderným vybavením a dotykom elegance. Okrem toho majú aj wellness centrá, kde si môžete vychutnať relaxačné procedúry po dni strávenom na svahu.

Pre tých, ktorí uprednostňujú príjemnú atmosféru horskej chaty, sú v Ylläse k dispozícii chaty rôznej veľkosti. Mnohé z týchto chatiek majú tradičný fínsky štýl, s drevenými stenami a krbom, ktorý vytvára útulnú atmosféru. Mnohé chaty majú aj saunu, čo je skvelý spôsob, ako si uvoľniť svaly po dni strávenom na lyžiach.

Pre tých, ktorí preferujú samostatnosť a flexibilitu, apartmány v Ylläse sú ideálnou voľbou. Mnohé apartmány majú vlastné kuchyne, takže si môžete variť svoje vlastné jedlá a vychutnať si rodinnú večeru. Okrem toho majú tieto apartmány aj prístup k vlastnej oblasti na sedenie alebo balkónu, kde si môžete vychutnať výhľad na krásnu fínsku prírodu.

Či už sa rozhodnete pre hotel, chatu alebo apartmán, v Ylläse nájdete ubytovanie podľa vašich potrieb a preferencií. A nezáleží na tom, ktorú možnosť si vyberiete, budete mať vždy blízko k zábave a prírode, čo Ylläsu robí tak výnimočným.


Najčastejšie otázky a odpovede Fínsko Ylläs


1. Kde sa nachádza Ylläs?

Ylläs sa nachádza v oblasti Laponsko v severnom Fínsku.

2. Aké je počasie v Ylläs?

Počasie v Ylläs závisí od ročného obdobia. V zime je zima a v lete je teplejšie. Rovnako ako v iných častiach severného Fínska, zima v Ylläs je veľmi chladná a zasnežená. Letný čas je skôr miernejší a teploty sú okolo 20 - 25 stupňov Celsia.

3. Kedy je najlepší čas na návštevu Ylläs?

Najlepším časom na návštevu Ylläs je zimné obdobie, špeciálne v decembri a januári, keď sú tam najlepšie podmienky na zimné športy.

4. Aké sú najobľúbenejšie zimné aktivity v Ylläs?

Najobľúbenejšími zimnými aktivitami v Ylläs sú lyžovanie, snowboarding a bežecké lyžovanie, zimné prechádzky, jazdy na saních a jazda na snežných skútroch.

5. Môže sa v Ylläs vidieť polárna žiara?

Áno, v Ylläs sa môže vidieť polárna žiara. Najlepšie podmienky na jej pozorovanie sú v zime v období od septembra do marca.

6. Kde sa nachádza najlepšie miesto na sledovanie polárnej žiary v Ylläs?

Najlepšie miesta na sledovanie polárnej žiary v Ylläs sú vrcholy Yllästunturi a Kesänki.

7. Je potrebné mať špeciálnu výbavu na návštevu Yllás?

Áno, odporúča sa mať vhodnú výbavu na lyžovanie a iné zimné športy. Odporúča sa tiež mať vhodnú obuv na chôdzu v snehu a dostatočný počet vrstiev teplých oblečení.

8. Aké sú najlepšie spôsoby, ako sa dostať do Ylläs?

Najlepším spôsobom, ako sa dostať do Ylläs, je letecky do mesta Kittilä a potom pokračovať autobusom alebo taxíkom do Ylläs. Ďalšou možnosťou je cestovať autom z juhu Fínska.

9. Aké sú najlepšie miesta na ubytovanie v Ylläs?

V Ylläs sú k dispozícii rôzne možnosti ubytovania od typických fínskych chatiek až po luxusné hotely.

10. Aké sú najlepšie reštaurácie v Ylläs?

V Ylläs sa nachádza celý rad reštaurácií, kde sa podávajú tradičné fínske jedlá, ako aj špeciálne pokrmy z lokálnych surovín. Niektoré z najlepších reštaurácií sú Poro, Tappiman Kurpitsa, Bistro Ylläs ihned a Tahkon Pentuja.


Letenka Fínsko Ylläs


Fínsko je jednou z najkrajších krajín na svete so svojimi nekonečnými horskými panorámami, jazerami a zasnúbenými lesmi. Jedným z najobľúbenejších miest, ktoré by si mal navštíviť, je malá horská dedinka Ylläs.

Ak máš v pláne navštíviť Fínsko, potom by si nemal vynechať Ylläs. Nachádza sa na severe krajiny v oblasti Laponsko a je známa svojou úchvatnou prírodou a celoročnými aktivitami. Ako sa sem dostaneš? Samozrejme, že cez letisko!

Existuje niekoľko leteckých spoločností, ktoré ponúkajú letenky do Fínska a na letisko v Ylläsi. Medzi najpopulárnejšie patria Finnair, Norwegian Air a Ryanair. Pretože Ylläs je veľmi malou dedinkou, neexistuje priamo spojenie z veľkých medzinárodných letísk. Preto budeš musieť najskôr lietať do Helsínk a potom si zvoliť vnútroštátny let alebo cestu autom alebo autobusom do dedinky Ylläs.

V závislosti od tvojho miesta odletu a letiskových spojení, ceny leteniek môžu byť rôzne. Priemerná cena letenky z mestá ako Budapešť alebo Viedeň sa pohybuje v rozmedzí 200-300 eur. Je tiež dôležité mať na pamäti, že Fínsko je zime známe, takže ak plánuješ cestovať počas zimnej sezóny, ceny môžu byť vyššie.

Po prílete na letisko v Ylläsi je potrebné si zabezpečiť dopravu do dedinky. Väčšina hotelov a chatiek ponúka transfer z letiska, alebo si môžeš prenajať auto alebo využiť verejnú dopravu. Ylläs je vzdialený približne 40 kilometrov od letiska a cesta by nemala trvať dlhšie ako hodinu.

Teraz, keď si sa dostal do Ylläsu, môžeš začať objavovať jeho krásu. Nevyhnutné miesto je národný park Pallas-Yllästunturi, kde nájdeš množstvo turistických chodníkov, lyžiarskych tratí a jazier. Ak si zimný nadšenec, určite si musíš vyskúšať lyžovanie alebo snowboarding na svetoznámych zjazdovkách Ylläs Ski Resort. Ak preferuješ jazdu na psom sání alebo prechádzky na snežných topánkach, môžeš získať veľa zážitkov v mrazivom krajinnom parku.

Pre tých, ktorí sa vydajú na cestu do Fínska počas letnej sezóny, ponúka Ylläs množstvo možností na turistiku, cyklistiku a rybolov. Môžeš sa tiež odvážiť na výlet na polárny kruh, kde budeš mať možnosť počas letných mesiacov skúsiť zážitkový turistiku v bezhraničných lesných krajinách.

Cesta do Ylläsu začína na letisku, kde so začiatkom letnej sezóny viacero leteckých spoločností ponúka letenky do Fínska. Takže, čo čakáš? Zarezervuj si letenku a zaži nezabudnuteľnú dovolenku v jednej z najkrajších oblastí Fínska.


Garancia najlepšej ceny

Najrozšírenejšia online ponuka leteniek

97 percenta zákazníkov sú spokojní

Výhodné ceny leteniek

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Zistiť letenky